W poprzednich wiadomościach zostały omówione uprawnienia, przyznane Przełożonym Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeniom Życia Apostolskiego. Wśród nich była nowelizacja kan. 700 KPK, która upraszczała procedurę wydalania profesa wieczystego ze zgromadzenia. Zmiana dotyczyła usunięcia zapisu, który zobowiązywał Moderatora Generalnego do przekazania dokumentacji procesowej dotyczącej wydalenia do Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, która po analizie zasadności wydalenia oraz aspektów formalnych przeprowadzonego procesu, potwierdzała lub nie nadesłany dekret. Decyzja potwierdzająca ze strony Dykasterii Watykańskiej była przekazywana Najwyższemu Przełożonemu, który notyfikował osobę zainteresowaną.
Dekret potwierdzający zawierał informację o prawie wydalonego członka na złożenie rekursu w terminie 10 dni od momentu notyfikacji. Rekurs posiadał skutek zawieszający. Po nowelizacji przepisów obowiązek umieszczenia informacji o prawie do rekursu spoczywa obecnie na Przełożonym wystawiającym dekret.
We wstępie do obecnej nowelizacji kanonu 700 Kodeksu Prawa Kanonicznego i odpowiedniego kanonu 501 §2 Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich, prawodawca cytuję zasadę, opracowaną przez Synod Biskupów w roku 1967, który uradził przeprowadzenie rewizji Kodeksu Prawa Kanonicznego. Zasada ta brzmi następująco: „Jest rzeczą niezwykle ważną by prawa osoby fizycznej były właściwie określone i zabezpieczone”. Wydłużenie terminu na wniesienie rekursu do 30 dni, jest zatem zabezpieczeniem prawa do obrony osoby wydalonej, aby miała więcej czasu na zapoznanie się z dekretem i przygotować rekurs do Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
Zmiana ta jest szczególnie ważna w kontekście krytycznych głosów, które zarzucali prawodawcy wyeliminowanie istotnego elementu kontroli, którym było potwierdzenie ze strony Dykasterii Watykańskiej. Niewątpliwie wydłużony 30 dniowy termin na złożenie rekursu, daję wydalonemu więcej przestrzenie na oznajmienie się z zarzutami i przygotowanie własnej odpowiedzi, korzystając w razie potrzeby z pomocy biegłego w Prawie Kanonicznym.